serpentyn

Serpentyn

Nazwy pod jakimi występuje Serpentyn:

Serpentyn, serpentine – słowo pochodzi od łacińskiego “serpentinus”, które oznacza “coś przypominającego węża”. Niewątpliwie nazwa nawiązuje do zielonej kolorystyki kamienia, wzorzystego wyglądu i śliskości, dlatego kamień uzyskał też inne nazwy “Nowy Jade”, “Oliwkowy Jade” i “Wężowy Jade”.

Miejsce występowania:

Złoża występują na całym świecie, jednak największe złoża są w Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA. Natomiast w Polsce występuje w Sudetach, Górach Sowich, Masywie Ślęży.

Serpentyn – charakterystyka ogólna:

Od tysięcy lat używany był jako kamień architektoniczny ze względu na szeroką gamę zielonych kolorów oraz swoją twardość – mniejsza niż granitu ale większa niż marmuru. W XX wieku był to bardzo popularny materiał budowlany w Stanach Zjednoczonych. Ponadto chętnie stosowany jest w rzeźbiarstwie i biżuterii.

Kolorystyka kamienia:

sygnet amazaque z serpentynem
sygnet amazaque z serpentynem – AnnFashionWood

Kamień występuje w kolorach od żółto-zielonego od głębokiej zieleni, a czasem nawet do czerni. Zarówno kolorystyka i połysk przypominają skórę węża. Ponadto często występują inkluzje w postaci żyłek minerałów wtórnych.

Właściwości:

Jest skałą metamorficzną czyli przeobrażoną powstałą w wyniku przeobrażenia głównie oliwinów i piroksenów. Posiada strukturę mikrokrystaliczną. Występuje w skupieniach zbitych, drobnoziarnistych, igiełkowych łuseczkowychwięcej o właściwościach.

pierścionek drewniany amazaque inkrustowany serpentynem
pierścionek drewniany amazaque inkrustowany serpentynem
pierścionek orzech amerykański z serpentynem
pierścionek orzech amerykański z serpentynem

Serpentyn nie jest nazwą pojedynczego minerału, a nazwą grupy minerałów, które różnią się kombinacją zawartości metali lub brakiem niektórych tj. magnezu, żelaza, niklu, aluminium, cynku, manganu, krzemu. Dlatego jego twardość w skali Mohsa zawiera się w przedziale od 3 do 6. Kamień może być półprzeźroczysty do nieprzeźroczystego. Połysk ma tłusty lub woskowy.

Zastosowanie w mojej biżuterii:

Z uwagi na niewielką twardość jest dość łatwy w obróbce. Jednak wymaga dużej cierpliwości i doświadczenia aby moc stworzyć urozmaiconą biżuterię. Ponadto wydobycie i uwydatnienie fascynujących odcieni koloru zielonego powoduje, że można uzyskać oszałamiający efekt końcowy i stworzyć wyjątkową i niepowtarzalną biżuterię. Doskonale prezentuje się w połączeniu z drewnem o różnych odcieniach brązu. Pokochacie go w pierścionkach, obrączkach i sygnetach a także w kolczykach, bransoletkach i wisiorkach.

Moją wybraną biżuterię z Serpentynem możecie zamówić tutaj:

Podobne wpisy