piryt

Piryt

Nazwy pod jakimi występuje Piryt:

Piryt, pyrite – nazwa pochodzi od greckiego “pyr” oznaczającego “ogień”. Nazwę tę zawdzięcza swoim właściwością, ponieważ uderzony o metal lub inny twardy materiał wytwarza iskrę i może rozniecić ogień. Ponadto z uwagi na swój złoty metaliczny połysk nazywany jest “złotem głupców”.

Miejsce występowania:

Jest wszechobecnym minerałem. Występuje we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Norwegii, Szwecji, Meksyku, Rosji, USA, Peru i innych państwach. Ponadto występuje również w wielu miejscach w Polsce ( Góry Świętokrzyskie, Dolny Śląsk, Góry Kaczawskie, Górny Śląsk i inne).

Charakterystyka ogólna:

Kawałki pirytu dawno używane były w broni palnej typu fintlock jako materiał wytwarzający iskry. Zazwyczaj występuje razem ze złotem ponieważ powstaje w podobnych warunkach w tych samych skałach. Dlatego chociaż zawiera znikomą ilość złota to jednak opłacalne jest jego wydobywanie w celu pozyskania rudy złota. Był bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XVIII wieku w ówczesnej biżuterii.

Kolorystyka kamienia:

obrączka drewniana bubinga z pirytem
obrączka drewniana bubinga z pirytem – AnnFashioWood

Naturalnie ma mosiężno-żółtą barwę z metalicznym połyskiem.

Właściwości:

Skład chemiczny minerału – siarczek żelaza (FeS2). Twardość w skali Mohsa wynosi 6,0-6,5. Często występuje w kształcie dobrze uformowanych kryształów w kształcie sześcianów, ośmiościanów lub pirytoedrów. Jest podobny do złota jednak można go bardzo łatwo odróżnić. Złoto jest miękkie i będzie się uginać pod naciskiem. Natomiast piryt jest twardy i kruchy – jego cienkie kawałki pękają pod naciskiem. Złoto pozostawia żółtą smugę natomiast piryt zielono-czarną – więcej o właściwościach.

Zastosowanie w mojej biżuterii:

Z uwagi na znaczną twardość nie jest łatwy w obróbce. Wymaga dużej cierpliwości i doświadczenia aby moc stworzyć urozmaiconą biżuterię. Natomiast wydobycie i uwydatnienie fascynującego koloru pozwala na uzyskanie oszałamiającego efektu końcowego i stworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej biżuterii. Ponadto doskonale prezentuje się w połączeniu z drewnem. Pokochacie go w pierścionkach i obrączkach a także w kolczykach, bransoletkach i wisiorkach.

Moją wybraną biżuterię z tym minerałem możecie zamówić tutaj:

Podobne wpisy