Sodalit
Nazwy pod jakimi występuje Sodalit:
Sodalit, sodalite – nazwa pochodzi od “soda”- ważnego składnika tego minerału oraz greckiego “lithos” co oznacza kamień, skała.
Miejsce występowania:
Największe zasoby znajdują się w USA, Brazylii, Birmie, Indiach, Kanadzie, Namibii, Tadżykistanie, Rosji, Portugalii, Niemczech, Grenlandii, Rumunii, Włoszech i Boliwii.
Charakterystyka ogólna:
Jest to minerał z gromady krzemianów zaliczany do skaleniowców. Należy do rzadkich minerałów. Ten piękny niebieski kamień był stosowany już w prekolumbijskiej Ameryce. Indianie wykonywali z niego różne ozdoby i rzeźbione figurki. Po raz pierwszy odkryto go w 1811 roku na Grenlandii, a zyskał popularność jako kamień ozdobny w 1891 roku, kiedy złoża znaleziono w Kanadzie. W związku z tym, że złoża zostały odkryte w tym samym czasie kiedy trwała wizyta rodziny królewskiej w Kanadzie, czasami określany jako “Księżniczka Niebieska”.
Kolorystyka kamienia:

Niewielkie ilości sodalitu są obecne w okazach lapis lazuli jednak zawiera on również piryt, który nie występuje w sodalicie. Zdarzają się też żółte, różowe a nawet czerwone okazy sodalitu, które mogą zmienić kolor na czarny po wystawieniu na działanie powietrza.
Najczęściej występuje jako mieszanka różnych odcieni koloru niebieskiego i granatowego z elementami szarości czy brązu. Ponadto charakterystyczne są białe żyłki kalcytu z powodu których często mylony jest z lapis lazuli.

Właściwości:

Chemicznie jest to chlorek glinokrzemianu sodu. Twardość w skali Mohsa wynosi 5,5-6.0. Ponadto ma połysk szklisty do tłustego. Należy do systemu kryształów sześciennych, jednak dobrze uformowane kryształy są rzadko spotykane.
Często wytwarza słabą pomarańczową fluorescencję w krótkofalowym lub długofalowym świetle ultrafioletowym. Zazwyczaj jest nieprzeźroczysty ale może również być półprzeźroczysty.

Zastosowanie w mojej biżuterii:
Z uwagi na średnią twardość jest łatwy w obróbce. Wymaga jednak cierpliwości i doświadczenia aby moc stworzyć urozmaiconą biżuterię. Ponadto wydobycie i uwydatnienie wszystkich walorów pozwala na uzyskanie oszałamiającego efektu końcowego i stworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej biżuterii. Doskonale prezentuje się w połączeniu z drewnem. Pokochacie go w pierścionkach i sygnetach a także w kolczykach, bransoletkach i wisiorkach. Ponadto stanowi doskonałą alternatywę do znacznie droższego lapis lazuli.
Moją wybraną biżuterię z tym minerałem możecie zamówić tutaj: