labradoryt

Labradoryt

Nazwy pod jakimi występuje Labradoryt:

Labradoryt nazywany jest również “tęczowym kamieniem księżycowym”, karnatytem, hafnefjorditem, mauilitem, radauitem, krzemionką lub spektrolitem.

Miejsce występowania:

Labradoryt – jego nazwa wywodzi się od Półwyspu Labrador, który znajduje się w Kanadzie. To tam został znaleziony i opisany po raz pierwszy w 1770 roku przez misjonarzy morawskich i tam do dziś występują jego złoża. Ponadto występuje także w USA, Meksyku, Australii, Finlandii oraz na Madagaskarze.

Charakterystyka ogólna:

Według eskimoskiej legendy Zorza Polarna niegdyś była uwięziona w skałach Labradoru. Uwolnił ją przejeżdżający tamtędy Eskimos Wojownik rzucając w skałę ostro zakończoną włócznię, ale nie udało mu się uwolnić jej całkowicie – kilka świateł pozostało w kamieniach. Natomiast według innej legendy labradoryt pochodzi z ognia zorzy polarnej, która zastyga i spada na ziemię.

sygnet eukaliptus z labradorytem
sygnet – AnnFashionWood

Kolorystyka kamienia:

obrączka drewniana eukaliptus z labradorytem
obrączka drewniana – AnnFashionWood

Labradoryt zwany “świątynią gwiazd” jest kamieniem ciemnoszarym z metalicznym odcieniem w zależności od rodzaju kamienia odcień ten może przybierać barwę granatową, zieloną, żółtą a nawet ognistego pomarańczu. Jego barwa zmienia się wraz z kątem padania światła. Niektóre kamienie pokazują wszystkie kolory w tym samym czasie.

Właściwości:

Labradoryt jest minerałem z gromady krzemianów grupy plagioklazów. Twardość w skali Mohsa 6-6,5. Najczęściej występuje w maficznych skałach takich jak bazalt, gabro, noryt i antrozyt. Niektóre okazy labradorytu wykazują efekt Schillera, czyli silną grę opalizujących kolorów niebieskiego, zielonego, czerwonego, pomarańczowego i żółtego.

pierścionek mango z labradorytem
pierścionek – AnnFashionWood

Zjawisko to rodzaj iryzacji nazywany labradorescencją. Nie jest ona wynikiem pokazu kolorów odbitych od powierzchni skały. Światło pada do wnętrza kamienia i odbija się od bliźniaczej powierzchni wewnątrz kamienia. Kolor widziany jest kolorem światła odbitego od różnych powierzchni bliźniaczych. Odbite światło od różnych powierzchni w różnych częściach kamienia może nadać wielobarwny wygląd. Więcej o jego właściwościach możesz tutaj poczytać.

Labradoryt – zastosowanie w mojej biżuterii:

Pomimo swojej znacznej twardości jest dość kruchy dlatego nie jest łatwy w obróbce. Wymaga cierpliwości i doświadczenia aby moc stworzyć urozmaiconą biżuterię. Ponadto wydobycie i uwydatnienie iryzacji pozwala na uzyskanie oszałamiającego efektu końcowego i stworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej biżuterii. Doskonale prezentuje się w pierścionkach oraz sygnetach a także w kolczykach, bransoletkach i wisiorkach.

Moją wybraną biżuterię możecie zamówić tutaj:

Podobne wpisy