Howlit
Nazwy pod jakimi występuje Howlit:
Howlit, howlite – po raz pierwszy odkrył go w 1868 roku w Kanadzie geolog, chemik i mineralog Henry’ego How’a i nazwał go krzemo-boro-kalcytem. Górnicy wówczas stwierdzili, że minerał tej jest uciążliwy, ponieważ był trudniejszy do wydobycia niż gips. Później amerykański geolog James Dwight Dana nazwał go “howlitem” od nazwiska odkrywcy, który jako pierwszy określił jego skład chemiczny. Ponadto czasem nazywany jest również “białym turkusem bawolim”, “białym turkusem”, “lapis howlite”, “kaolinite”, “silico boro calcite”.
Miejsce występowania:
Głównie występuje w Kanadzie, ale również w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Rosji, w Niemczech, Turcji, Namibii i Pakistanie.
Charakterystyka ogólna:
Jest on minerałem występującym w starych osadach ewaporytowych bogatych w gips. Powszechnie jest używany do wyrobów dekoracyjnych , małych rzeźb oraz w biżuterii. Swoją chlubną a raczej niechlubną sławę zyskał z uwagi na łatwość jego barwienia i imitacji innych minerałów i kamieni.
Kolorystyka kamienia:
Naturalny howlit jest biały lub jasnoszary z szarymi, czarnymi lub brązowymi żyłkami w kształcie pajęczyny.
Właściwości:
Jest nieprzeźroczysty, połysk ma ziemisty. Składa się z wodorotlenku wapnia boranu, posiada charakterystyczne guzki przypominające główki kalafiorów. Bardzo dobrze wchłania płyny i łatwo się barwi, dlatego często się go barwi dla imitacji innych kamieni i minerałów (po zabarwieniu go na niebiesko łudząco przypomina turkus). Pod światłem UV ma odcień biały, żółtawo-biały lub niebieski. Natomiast w roztworze kwasu solnego rozpuści się bez żadnych bąbelków. Jego twardość w skali Mohsa wynosi 3,5.
Zastosowanie w mojej biżuterii:
Z uwagi na niską twardość jest łatwy w obróbce. Wymaga jednak cierpliwości i doświadczenia aby moc stworzyć urozmaiconą biżuterię. Ponadto wydobycie i uwydatnienie wszystkich walorów howlitu pozwala na uzyskanie oszałamiającego efektu końcowego i stworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej biżuterii. Ponadto doskonale prezentuje się w połączeniu z czarnym drewnem. Pokochacie go w pierścionkach i sygnetach a także w kolczykach, bransoletkach i wisiorkach. Barwiony na niebiesko stanowi doskonałą alternatywę dla drogiego turkusu.
Moją wybraną biżuterię możecie zamówić tutaj: