cytryn

Cytryn

Nazwy pod jakimi występuje:

Cytryn, citrine – jego nazwa pochodzi od: starofrancuskiego słowa citrin i greckiego “kitros” co oznacza “cytryna”. Dawniej błędnie był określany jako “złoty topaz”, Topaz Madera”, topaz hiszpański” lub “safranit”.

Miejsce występowania:

Należy do minerałów rzadkich. Występuje przede wszystkim w Brazylii, w Rosji (na Uralu) i na Madagaskarze.

Charakterystyka ogólna:

Już 300 lat p.n.e. Grecy używali go jako klejnot do ozdabiania biżuterii i przedmiotów. Ówcześnie wierzono, że przynosi on dobrobyt, dlatego nazywany również był również “kamieniem kupieckim” lub “kamieniem pieniężnym”.

Kolorystyka kamienia:

pierścionek drewniany mango inkrustowany cytrynem i ametystem
pierścionek drewniany mango inkrustowany cytrynem i ametystem – AnnFashionWood

Jest przezroczystą odmianą kwarcu o barwie od jasnożółtej do złotożółtej, pomarańczowej, miodowej lub prawie brązowej. Ponadto może zawierać inkluzje o barwie tęczy.

Właściwości:

Na rynku istnieje bardzo duża ilość cytrynu powstałego w wyniku podgrzania ametystu. Jasny podgrzany do odpowiedniej temperatury uzyskuje ciemniejszą barwę.

Zaręczynowy pierścionek drewniany Cytryn
Zaręczynowy pierścionek drewniany

Twardość w skali Mohsa wynosi 7. Istnieje też dwubarwny kwarc, który posiada kolor złoto-żółtego cytrynu i głęboko fioletowego ametystu w jednym krysztale. Takie połączenie nazywane jest ametrynem i należy do bardzo rzadkich.

Cytryn – zastosowanie w mojej biżuterii:

Z uwagi na znaczną twardość nie jest łatwy w obróbce. Wymaga cierpliwości i doświadczenia, aby moc stworzyć urozmaiconą biżuterię. Ponadto wydobycie i uwydatnienie wszystkich jego walorów pozwala na uzyskanie oszałamiającego efektu końcowego i stworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej biżuterii. Ponadto doskonale prezentuje się w połączeniu z czarnym drewnem. Pokochacie go w pierścionkach i sygnetach a także w kolczykach, bransoletkach i wisiorkach.

Moją wybraną biżuterię możecie zamówić tutaj:

Podobne wpisy