Krzemień pasiasty
Nazwy pod jakimi występuje:
Krzemień pasiasty nazywany jest również polskim diamentem.
Miejsce występowania:
Występuje wyłącznie w jednym miejscu na świecie – w Polsce w Górach Świętokrzyskich w okolicach Sandomierza.
Krzemień pasiasty – charakterystyka ogólna:
Prawdopodobnie powstał w osadach dna morskiego w wyniku sedymentacji obumarłych szczątków organizmów na który działały roztwory hydrotermalne. Wydobywany był już w neolicie i służył do wyrobu siekierek i ostrzy, ponadto wykorzystywany był też w Starożytności – wytwarzano z niego niewielkie przedmioty użytkowe i ozdobne. Grecy tworzyli z niego amulety ochronne. Natomiast w czasach współczesnych stosowanie krzemienia w biżuterii zapoczątkował w 1972 roku znany złotnik sandomierski Cezary Łutowicz.
Kolorystyka kamienia:
Naturalny krzemień ma kremowo-brązowy kolor z ciemniejszymi smugami i pasami tworzącymi atrakcyjne warstwy i wzory. Dlatego stanowi niesamowite połączenie kolorów bieli, szarości, beżu i grafitu.
Właściwości:
Krzemień pasiasty to ozdobna odmiana krzemienia charakteryzująca się smugami i warstwami, które tworzą bardzo wzorzysty i atrakcyjny wzór. Głównym składnikiem jego jest krzemionka która stanowi ok. 95. Natomiast jego twardość w skali Mohsa wynosi 7%.
Ponadto posiada on trzy najważniejsze cechy jakie musi mieć kamień jubilerski : rzadkość występowania, odpowiednią twardość oraz atrakcyjną kolorystykę i dekoracyjność.
Krzemień pasiasty – zastosowanie w mojej biżuterii:
Pomimo znacznej twardości jest łatwy w obróbce. Wymaga jednak cierpliwości i doświadczenia aby moc stworzyć urozmaiconą biżuterię. Ponadto wydobycie i uwydatnienie fascynujących smug i wzorów pozwala na uzyskanie oszałamiającego efektu końcowego i stworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej biżuterii. Doskonale prezentuje się w połączeniu z drewnem. Pokochacie go w pierścionkach i sygnetach a także w kolczykach, bransoletkach i wisiorkach.
Moją wybraną biżuterię z Krzemieniem pasiastym możecie zamówić tutaj: