Jaspis krajobrazowy
Nazwy pod jakimi występuje Jaspis krajobrazowy:
Jaspis krajobrazowy, Landscape Jasper, jaspis obrazkowy, jaspis pejzażowy, jaspis malowniczy a także jaspis z pustyni Kalahari – nazwa pochodzi z języka greckiego “iaspis” oraz “jaspidem” co oznacza “cętkowany kamień”.
Miejsce występowania:
Występuje głównie w RPA, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Brazylii, Rosji, Indiach i na Madagaskarze.
Jaspis krajobrazowy – charakterystyka ogólna:
Jaspis nazywany jest “Matką wszystkich kamieni”. Dlatego był czczony przez wszystkie starożytne cywilizacje i używany do wyrobów ozdób i przedmiotów rytualnych a jego nazwa zapisana została w języku arabskim, perskim, asyryjskim, łacińskim i greckim. Obecnie również używany jest do wyrobu przedmiotów użytkowych, dekoracyjnych, artystycznych i jubilerskich.
Kolorystyka kamienia:
Kolorystyka kamienia a także charakterystyczne wzory przypominające krajobraz wydm lub pagórków uzależniona jest od proporcji minerałów i ilości domieszek, inkluzji. Również gamę jego odcieni można nazwać pustynną o różnych kolorach beżu i brązu. Natomiast rysunki na nim są znacznie ciemniejsze (brązowe smugi i czarne kropki).
Właściwości:
Jest skałą osadową zbudowaną z chalcedonu i kwarcu w różnych proporcjach. Ponadto zawiera domieszki różnych minerałów : hematyt, geothyt, mangan, magnetyt, epidot, zoisyt i inne. Twardość w skali Mohsa 6,5-7,0.
Jaspis krajobrazowy – zastosowanie w mojej biżuterii:
Pomimo swojej twardości należy on do łatwych w obróbce dlatego można go wykorzystać przy tworzeniu urozmaiconej biżuterii. Ponadto jego niesamowity beżowo-brązowy kolor z ciemniejszymi smugami (przypominającymi starożytne krajobrazy) pozwala na uzyskanie oszałamiającego końcowego efektu. Nie tylko doskonale prezentuje się w pierścionkach i sygnetach, ale także w kolczykach wisiorkach i bransoletkach.
Moją wybraną biżuterię z Jaspisem krajobrazowym możecie zamówić tutaj: