jaspis czerwony

Jaspis czerwony

Nazwy pod jakimi występuje Jaspis czerwony:

Jaspis czerwony, red jasper – jego nazwa pochodzi od greckiego słowa “iaspis”-“cętkowany kamień”. Ponadto nazwę jego można znaleźć w języku arabskim, perskim, hebrajskim, asyryjskim, greckim i łacińskim.

Miejsce występowania:

Jaspis czerwony znajduje się na całym świecie. Największe pokłady są w Australii, Brazylii, Kanadzie, Egipcie, Indiach, Kazachstanie, Madagaskarze, Rosji, Urugwaju i USA. Natomiast w Polsce występuje w rejonie Niedźwiedziej Góry koło Krzeszowic.

Jaspis czerwony – charakterystyka ogólna:

Kamień ten czciły starożytne ludy i cywilizacje na całym świecie jako potężny kamień ochronny. Natomiast w Biblii symbolizował pokolenie Judy z którego wywodził się Jezus. Prawdopodobnie był pierwszym kamieniem w świętym napierśniku Najwyższego Kapłana Aarona i symbolizował jedno z dwunastu pokoleń Izraela – pokolenie Judy, z którego wywodził się Jezus. Ponadto w Apokalipsie święty Jan użył jaspisu, jako symbolu Chrystusa-Boga. W dawnych czasach noszony był przez żołnierzy, którzy wierzyli, że uchroni ich przed ranami i śmiercią. Ze względu na jego czerwony kolor rdzenni Amerykanie nazywali go “Krwią Matki Ziemi”. W wierzeniach Wikingów, słynny pogromca smoków Sigurd używał miecza z inkrustacjami z Czerwonego Jaspisu dla dodania odwagi. Natomiast w Egipcie reprezentował on zapładniającą krew Matki Izydy i był wykorzystywany w amuletach ochronnych.

Kolorystyka kamienia:

pierścionek palisander madagaskarski z jaspisem czerwonym
pierścionek palisander madagaskarski z jaspisem czerwonym – AnnFashionWood

Kamień ma ceglasto-czerwony kolor, ale również występuje w innych odcieniach – od brązowo-czerwonego do pomarańczowo-czerwonego. Czerwony odcień spowodowany jest wysoką zawartością żelaza. Ponadto na powierzchni kamienia widoczne są różne wzory powstałe podczas mineralizacji w skorupie ziemskiej zawierające różne zanieczyszczenia mineralne, które widoczne są jako czarne smugi, wzory lub pasma.

Właściwości:

Jaspis czerwony zwany też królewskim zbudowany jest z chalcedonu i kwarcu a swoją czerwoną barwę zawdzięcza związkom żelaza. Powstaje z materiału osadowego zwanego chertem w głęboko znajdujących się pokładach skorupy ziemskiej. Jaspis czerwony zwany też królewskim zbudowany jest z chalcedonu i kwarcu a swoją czerwoną barwę zawdzięcza związkom żelaza.

bransoletka drewniana tygrysie drzewo z jaspisem czerwonym
bransoletka drewniana tygrysie drzewo z jaspisem czerwonym – AnnFashionWood
obrączka drewniana czereśnia amerykańska z jaspisem czerwonym
obrączka drewniana czereśnia amerykańska z jaspisem czerwonym – AnnFashionWood

Powstaje z materiału osadowego zwanego chertem w głęboko znajdujących się pokładach skorupy ziemskiej. Tworzy się w małych szczelinach, gdzie popiół wulkaniczny poddawany jest intensywnemu ciśnieniu i następuje wytrącenie krzemionki.

Jaspis czerwony może zawierać domieszki różnych minerałów : hematyt, goethyt, magnetyt, mangan, epidot, zoisyt, aktynolit oraz chloryty. Twardość w skali Mohsa 6,5-7, dlatego artyści i jubilerzy chętnie wykorzystują go w swoich projektach.

Jaspis czerwony – zastosowanie w mojej biżuterii:

Ze względu na swoją twardość nie należy on do łatwych w obróbce, jednak cierpliwość jest nagrodzona i można stworzyć urozmaiconą biżuterię. Natomiast jego niesamowity czerwony kolor pozwala na uzyskanie oszałamiającego efektu. Doskonale prezentuje się w pierścionkach, sygnetach oraz kolczykach, wisiorkach i bransoletkach.

Moją wybraną biżuterię z Jaspisem czerwonym możecie zamówić tutaj :

Podobne wpisy