Oliwin
Nazwy pod jakimi występuje Oliwin:
Oliwin, chryzolit, ” wieczorny szmaragd “.
Miejsce występowania:
Największe złoża znajdują się w Meksyku, USA, w Egipcie, Tanzanii, Etiopii, Rosji i w Czechach. Natomiast w Polsce występuje na Dolnym Śląsku.
Oliwin – charakterystyka ogólna:
Oliwin jest to grupa minerałów skałotwórczych krzemianów przeważnie występujące w skałach magmowych ( bazaltach, perydotach, diabazach, dunitach i również innych ). Jest on również minerałem popularnego w biżuterii kamienia szlachetnego perydot.
Perydot przywieziony został do Europy w Średniowieczu przez Krzyżowców i był bardzo pożądanym kamieniem przez hierarchów kościelnych.
Kolorystyka kamienia:
Swoją nazwę zawdzięcza oliwkowo-zielonej barwie. Ponadto może również może być żółto-zielony, zielonkawo-żółty a nawet brązowy. Jest przeźroczysty lub półprzeźroczysty. Połysk ma szklisty.
Właściwości:
Ma bardzo wysoką temperaturę krystalizacji – jest jednym z pierwszych minerałów, które krystalizują się z magmy. Jest również jednym z pierwszych minerałów, które ulegają erozji pod wpływem czynników atmosferycznych. Jego skład chemiczny to zazwyczaj Mg2SiO4 lub Fe2SiO4. Jego twardość w skali Mohsa zawiera się pomiędzy 6,5 a 7,0 – więcej na temat właściwości.
Ciekawostki:
Oliwin zidentyfikowano w znacznej ilości meteorytów kamiennych i kamienno-żelaznych. Podejrzewa się, że meteoryty te mogą pochodzić z płaszcza skalistej planety, która kiedyś miała orbitę pomiędzy Jowiszem a Marsem lub pochodzą dużej asteroidy.
Zastosowanie w mojej biżuterii:
Pomimo znacznej twardości jest łatwy w obróbce. Jednak wymaga dużej cierpliwości i doświadczenia aby moc stworzyć urozmaiconą biżuterię. Ponadto wydobycie fascynujących odcieni koloru zielonego powoduje, że można uzyskać oszałamiający efekt końcowy i stworzyć wyjątkową i niepowtarzalną biżuterię. Doskonale prezentuje się w połączeniu z drewnem. Pokochacie go w pierścionkach, obrączkach a także w kolczykach, bransoletkach i wisiorkach.
Moją wybraną biżuterię z tym minerałem możecie zamówić tutaj: