obsydian śnieżny

Obsydian śnieżny

Nazwy pod jakimi występuje Obsydian śnieżny:

Obsydian śnieżny – nazwę “obsydian” prawdopodobne wprowadził w 320 roku p.n.e. grecki filozof i uczony Teofrast z Eresos. “Osidian” po łacinie oznacza “łupek”.

Miejsce występowania:

Występuje w wielu miejscach na świecie w rejonach niedawnej aktywności wulkanicznej, ponieważ ta szklista skała szybko ulega degradacji wietrznej, termicznej i chemicznej. Znaleźć go można w Argentynie, Kanadzie, Chile, Stanach Zjednoczonych, Afryce, Meksyku, Japonii, Niemczech, Islandii, we Włoszech i w wielu innych miejscach.

Obsydian śnieżny – charakterystyka ogólna:

Obsydian śnieżny jest skałą wulkaniczną powstałą w wyniku natychmiastowego stygnięcia magmy. W różnych kulturach epoki kamienia używany był do wyrabiania narzędzi, broni, strzał, noży, ozdób a także zwierciadeł. Wierzono, że odpędza demony, chroni przed złymi mocami i zapewnia szczęście. Majowie starożytnych cywilizacji używali obsydianu do robienia luster.

Kolorystyka kamienia:

pierścionek orzech amerykański z obsydianem śnieżnym
pierścionek orzech amerykański z obsydianem śnieżnym – AnnFashionWood

Ponadto jego cechą charakterystyczną jest duża zawartość białych kryształów tworzących specyficzne wzory przypominające płatki śniegu lub kwiaty. Rozłożenie barw może być jednolite, wstęgowe lub pasiaste.

Czysty obsydian ma kolor czarny, natomiast domieszki innych minerałów powodują, że może wystąpić w różnych kolorach. Dlatego najczęściej występuje kolorze czarnym, brunatnym, ciemnoszarym oraz oliwkowym.

pierścionek drewniany amazaque inkrustowany obsydianem śnieżnym_03
pierścionek drewniany amazaque inkrustowany obsydianem śnieżnym – AnnFashionWood

Właściwości:

Obsydian powstał z tak szybkiego stygnięcia magmy, że atomy nie były w stanie ułożyć się w strukturę krystaliczną, dlatego często nazywany jest szkłem wulkanicznym. Jest nieprzeźroczysty a połysk ma szklisty. Twardość w skali Mohsa 5-6. Pęknięcia konchoidalne obsydianu powodują rozpad na kawałki o zakrzywionych powierzchniach, które mają bardzo ostre krawędzie. Pozwoliło to w epoce kamiennej na wytwarzanie z niego grotów strzał i włóczni, ostrzy noży, siekier i innych. Można uznać, że produkcja taka była pierwszym przemysłem wytwórczym. Chociaż używanie kamienia jako narzędzia tnącego brzmi jak “sprzęt z epoki kamienia łupanego” to jednak obsydian nadal odgrywa ważną rolę we współczesnej chirurgii. Obecnie w precyzyjnych skalpelach używa się ostrza z obsydianu ponieważ są cieńsze i ostrzejsze niż najlepsza stal chirurgiczna.

Obsydian śnieżny – zastosowanie w mojej biżuterii:

Z uwagi na średnią twardość jest łatwy w obróbce. Wymaga jednak dużej cierpliwości i doświadczenia aby moc stworzyć urozmaiconą biżuterię. Ponadto wydobycie i uwydatnienie fascynujących białych kryształków na jego powierzchni pozwala na uzyskanie oszałamiającego efektu końcowego i stworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej biżuterii. Doskonale prezentuje się nie tylko w pierścionkach, obrączkach i sygnetach ale również w kolczykach, bransoletkach i wisiorkach.

Moją wybraną biżuterię z Obsydianem śnieżnym możecie zamówić tutaj:

Podobne wpisy