chryzokola

Chryzokola

Nazwy pod jakimi występuje Chryzokola:

Chryzokola, chrysokola, chrysocola, chrysocollaw starożytności używany był jako spoiwo przy łączeniu złota, dlatego jego nazwa pochodzi od greckich słów “chryzos” i “kolla” oznaczających złoto i klej.

Miejsce występowania:

Największe złoża znajdują się w Rosji na Uralu, USA, Meksyku, Chile, Kongo, Demokratycznej Republice Konga, Izraelu, natomiast w Polsce występuje w Kletnie, Jabłowie i Miedziance.

Charakterystyka ogólna:

Jest to minerał z grupy krzemianów. Wydobywany był już 3000 lat przed naszą erą o czym świadczą wykonane z niej pigmenty w malowidłach ściennych w odkrytych grobowcach egipskich. Natomiast w XVI i XVII wieku chryzokola powszechnie stosowana była do farb jako pigment o nazwie cedr zielony.

pierścionek drewniany bubinga inkrustowany chryzokolą
pierścionek drewniany – AnnFashionWood

Indianie Amerykańscy wierzyli, że przynosi on wzmacniającą i uspokajającą energię.

Kolorystyka kamienia:

sygnet palisander santos z chryzokolą
sygnet palisander santos z chryzokolą – AnnFashionWood

Chryzokola swoją barwę od zielonkawego niebieskiego poprzez jasny turkusowy niebieski, zielony i niebiesko-zielony zawdzięcza związkom miedzi. Natomiast barwę granatową, czarno-niebieską do czarnej, brązową i rzadko żółtą zawdzięcza mieszaninie chryzokoli z kwarcem oraz tlenkami miedzi, żelaza i manganu. Ponadto minerał posiada liczne inkluzje.

Właściwości:

Chryzokola jest wrażliwa na działanie kwasów, zasad i temperatury, natomiast nie zmienia barwy pod wpływem światła słonecznego. Twardość w skali Mohsa od 2,5 do 4,0. Połysk ma szklisty, woskowy i matowy. Jest minerałem kruchym, półprzeświecającym. Często jednak zawiera domieszki żelaza i manganu.

obrączka drewniana palisander indyjski z chryzokolą
obrączka drewniana palisander indyjski z chryzokolą – AnnFashionWood

Ponadto charakterystyczną cechą chryzokoli jest to , że występuje wraz z innymi minerałami a bardzo rzadko w jednorodnej postaci. Dlatego połączenie chryzokoli z azurytem, turkusem a nawet malachitem nie należy do rzadkości i nazywane jest ejlatytem od nazwy miasta Eilat nad Morzem Czerwonym gdzie znajdują się jego złoża – taki kamień uznawany jest za narodowy kamień Izraela.

Chryzokola – zastosowanie w mojej biżuterii:

Pomimo swojej kruchości jest łatwa w obróbce i można ją wykorzystać do stworzenia urozmaiconej biżuterii. Ponadto jej niesamowity kolor wraz z licznymi inkluzjami pozwala na uzyskanie oszałamiającego efektu. Doskonale prezentuje się w pierścionkach oraz sygnetach a także w kolczykach i wisiorkach. W biżuterii najczęściej wykorzystuję chryzokolę koloru zielono-niebieskiego.

Moją wybraną biżuterię możecie zamówić tutaj:

Podobne wpisy