kamień księżycowy

Kamień księżycowy

Nazwy pod jakimi występuje:

Kamień księżycowy, moonstone, adular.

Miejsce występowania:

Kamień księżycowy zwany również adularem od masywu Adula w Alpach Szwajcarskich gdzie głównie występuje. Ponadto występuje na Sri Lance, w Indiach, na Madagaskarze, w Brazylii, Australii, USA oraz w Rosji.

Kamień księżycowy – charakterystyka ogólna:

Kamień księżycowy posiada srebrzystą lub srebrzysto-niebieską poświatę, przypominającą światło księżyca, znaną jako adularyzacja. Niektóre kamienie księżycowe wykazują delikatną, tęczową grę barw lub migotliwość. Pierwsze wzmianki o tym kamieniu pochodzą z czasów starożytnego Rzymu, gdzie uważano go za talizman gromadzący blask księżyca i gwiazd.

W niektórych kulturach, zwłaszcza w Indiach i krajach arabskich, nadal uważany jest za święty kamień. Jest również nazywany kamieniem kochanków, ponieważ legenda głosi, że jeśli kochankowie trzymają go w ustach podczas pełni księżyca, mogą zobaczyć przyszłość swojego związku.

Zaręczynowy pierścionek drewniany Kamień Księżycowy Heban
Zaręczynowy pierścionek drewniany Kamień Księżycowy Heban

W Sri Lance jest podziwiany i szanowany ze względu na swoją boską moc i wiarę w zdolność wywoływania deszczu. Arabki noszą go w przekonaniu, że wpłynie on na ich płodność.

Kolorystyka kamienia:

sygnet heban z kamieniem księżycowym
sygnet heban z kamieniem księżycowym – AnnFashionWood

Kamień przybiera najczęściej barwę od mlecznej poprzez jasnoniebieską do ciemnoniebieskiej a czasem nawet brunatnej lub zielonej. Jego cechą charakterystyczną jest srebrzysto-perłowa lub srebrzysto-niebiesko-perłowa poświata. Ponadto niektóre kamienie księżycowe wykazują efekt ‘kociego oka’ lub asteryzmu (gwiazdkowości).

Kamień księżycowy – właściwości:

Zbudowany jest z kryształów adularu i ortoklazu. Kamień ten posiada stosunkowo dużą twardość ok. 6-6,5 w skali Mohsa. Jest bardzo trudny w obróbce ze względu na swoją kruchość oraz trudność uzyskania końcowego efektu adularyzacji.

pierścionek drewniany palisander indyjski inkrustowany kamieniem księżycowym
pierścionek drewniany palisander indyjski inkrustowany kamieniem księżycowym – AnnFashionWood

Kamień księżycowy – zastosowanie w mojej biżuterii:

Ze względu na swoją kruchość nie należy on do łatwych w obróbce, jednak cierpliwość jest nagrodzona i można stworzyć urozmaiconą biżuterię. Ponadto jego niesamowity jasny kolor ze srebrzysto-niebiesko-perłową poświatą pozwala na uzyskanie oszałamiającego efektu. Doskonale prezentuje się w pierścionkach oraz sygnetach a także w kolczykach, bransoletkach i wisiorkach.

Moją wybraną biżuterię z kamieniem księżycowym możecie zamówić tutaj:

Podobne wpisy