Oliwka
Nazwy pod jakimi występuje Oliwka:
Oliwka, Olive
nazwa naukowa: Olea spp.(Olea europaea, O. capensis)
Miejsce występowania:
Oliwka występuje w południowej Europie, Ameryce Południowej, Afryce Południowej, Chinach, Australii, Nowej Zelandii. Ponadto występuje również w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych.
Oliwka – charakterystyka ogólna:
Jest to niewysokie, ale przysadziste wiecznie zielone drzewo z rodziny oliwkowatych, które najczęściej osiąga wysokość 8-15 m a średnicę pnia 1,0-1,5 m.
Naukowcy uważają, że drzewa oliwne uprawiane były komercyjnie na terenie Krety i starożytnej Syrii ponad pięć tysięcy lat temu a dziko rosnące ponad 60 tysięcy lat temu. Drzewa te były i są nadal sadzone głównie ze względu na ich owoce z których od wieków wytwarza się cenną oliwę.
Drzewa oliwne są to drzewa długowieczne, których średnia długość życia wynosi 300 – 600 lat. Chociaż najstarsze certyfikowane drzewo oliwne ma 2000 lat, rośnie w Grecji i nadal wydaje owoce. Ponadto niektóre drzewa oliwne we Włoszech i Libanie mają ponad 3 tysiące lat.
W powszechnej tradycji gałązka oliwna symbolizuje pokój i pojednanie a także zwycięstwo i chwałę. Ponadto w przeszłości odgrywała dużą rolę w sztuce i wierzeniach starożytnych narodów. Gałązki oliwne znaleziono w grobowcu egipskiego faraona Tutanchamona. W Biblii oliwka jest wymieniona aż 138 razy. W pierwszej Świątyni Jerozolimskiej wyrzeźbiono z drewna oliwnego cheruby i inne przedmioty stolarskie. Natomiast oliwa była na co dzień używana jako źródło światła w lampkach oliwnych oraz w świeczniku w Świątyni Jerozolimskiej. Oliwą z oliwki namaszczano biblijnych proroków, królów i kapłanów a także chorych.
Kolorystyka drewna:
Twardziel jest koloru kremowego lub żółtawo-brązowego z ciemniejszymi brązowymi lub czarnymi smugami, która pod wpływem promieni słonecznych nabiera głębszego koloru. Wąska biel ma barwę szarą do jasnożółtej.
Oliwka – właściwości:
Drewno Oliwki jest twarde o dużej gęstości i wytrzymałości, dlatego jest bardzo cenione i poszukiwane przez stolarzy. Kolejnym atutem tego drewna są wysokie walory dekoracyjne ze względu na ciekawą kolorystykę, usłojenie oraz delikatną strukturę. Dobrze się łączy, klei i wykańcza. Wadą natomiast jest mała stabilność drewna oraz podatność na wyrwania podczas obróbki. Ponadto drewno charakteryzuje się dużą wrażliwością na czynniki zewnętrzne i ataki owadów. Podczas obróbki ma wyraźny, przyjemny i słodki zapach.
Zastosowanie:
Drewno Oliwki wykorzystuje się do produkcji ekskluzywnych mebli i fornirów, rękojeści noży, przedmiotów toczonych, rzeźbionych. wysokiej jakości galanterii drewnianej, zarówno użytkowej jak też ozdobnej.
Zastosowanie drewna Oliwki w mojej biżuterii:
Oliwka pozwala na tworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej biżuterii. Niesamowity kremowy kolor drewna z ciemniejszymi smugami wypolerowany na wysoki połysk pozwala na uzyskanie oszałamiającego efektu – połączenia oryginalności i elegancji. Do wyrobu biżuterii używam wyłącznie drewna pochodzącego ze zrównoważonych upraw jak i tych szeroko dostępnych. Dlatego nosząc biżuterię wykonaną w mojej pracowni masz pewność, że nie przyczyniasz się do degradacji środowiska naturalnego.
Moją wybraną biżuterię z Oliwki możecie zamówić tutaj: