Eukaliptus wędzony
Inne nazwy pod jakimi występuje Eukaliptus:
Eukalitptus ( Eukaliptus wędzony ), Eucaliptus
Miejsce występowania:
Większość gatunków Eukaliptusa pochodzi z Australii. Trzy czwarte powierzchni lasów porastających Australię zajmują lasy eukaliptusowe. Ale drzewa te występują również w innych częściach świata: w Nowej Gwinei, południowo-wschodniej Indonezji, na Madagaskarze, Ameryce Południowej, głównie w Brazylii i Urugwaju oraz w Ameryce Północnej na plantacjach w Kalifornii. W Afryce plantacje tych drzew znajdują się głównie w Etiopii, ale także w RPA, Zimbabwe. Z kolei w Europie drzewa Eukaliptusa można spotkać w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech oraz w Grecji.
Charakterystyka ogólna:
Eukaliptus ( eukaliptus wędzony ) to jedno z najwyższych drzew świata. Na ziemi pojawiły się między 35 a 50 milionów lat temu. Może osiągnąć ponad 130 metrów wysokości. Należy do rodziny mirtowatych, obejmuje około 700 gatunków drzew, krzewów pochodzących z Australii.
W Australii tworzą wiecznie zielone lasy lub zarośla przy czym drzewa te nie dają dużo cienia dlatego, że liście ustawiają się brzegiem do słońca.
Drzewa Eukaliptusowe w Zachodniej Australii czerpią złoto oraz inne pierwiastki poprzez swój system korzeniowy z głębokości dziesiątków metrów pod ziemią i deponują je jako cząstki w swoich liściach i gałęziach. Mikroskopijne samorodki o średnicy ok. 8 mikrometrów nie są warte zbierania, ale mogą stanowić przyjazny dla środowiska sposób lokalizowania podpowierzchniowych złóż mineralnych.
Eukaliptusy są uprawiane na plantacjach z uwagi na szybki wzrost. dlatego komercyjne zbiory następują już po pięciu latach. Po ścięciu drzewa odrastają bezpośrednio od korzeni. Pobierają ogromne ilości wody z gleby w procesie transpiracji, dlatego w niektórych miejscach były sadzone w celu osuszania bagien.
Kolorystyka drewna:
W zależności od gatunku drewno przybiera różne barwy począwszy od jasnych, bursztynowych odcieni do koloru ciemnobrązowego lub czerwonobrązowego. Natomiast eukaliptus poddany specjalnej obróbce chemicznej w komorach ciśnieniowych uzyskuje kolor brązowo-czarny ( Eukaliptus wędzony ).
Eukaliptus wędzony – właściwości:
Drewno eukaliptusowe należy do najtwardszych i najcięższych gatunków, dlatego jest bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Ponadto jest odporne na gnicie, nie straszne mu są owady, grzyby oraz bakterie.
Zastosowanie:
Eukaliptus na właściwości lecznicze, dlatego wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Garbniki, które są zawarte zarówno w korze drzew jak i w liściach wykazują właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe oraz przeciwbólowe. Jest bogaty w lecznicze olejki eteryczne a jego liście są głównym pożywieniem koali.
Drewno jest również powszechnie stosowane do produkcji didgeridoos – tradycyjnego australijskiego, aborygeńskiego instrumentu dętego. Pień drzewa jest wydrążany przez termity, a następnie wycinany jeśli otwór ma właściwy rozmiar i kształt.
Eukaliptus wędzony – zastosowanie w mojej biżuterii:
Zarówno fascynująca brązowo-czarna kolorystyka drewna jak i łatwość jego obróbki pozwala na tworzenie wyjątkowej i eleganckiej biżuterii. Drewno eukaliptusa, które wykorzystuję do tworzenia wspaniałej, niepowtarzalnej oraz jedynej w swoim rodzaju biżuterii pochodzi wyłącznie ze zrównoważonych upraw jak i tych szeroko dostępnych. Dlatego nosząc biżuterię wykonaną w mojej pracowni masz pewność, że nie przyczyniasz się do degradacji środowiska naturalnego. Eukaliptus wędzony ma kolor zbliżony do drewna hebanu makassar. Ponieważ jest od niego znacznie tańszy i dlatego przy wyborze biżuterii polecam rozważenie tej alternatywy.
Moją biżuterię z eukaliptusa wędzonego możecie zamówić tutaj: