Śliwa
Nazwy pod jakimi występuje Śliwa:
Śliwa, Plum, Plum Wood
Nazwa naukowa: Prunus L.
Miejsce występowania:
Występuje przede wszystkim w strefie umiarkowanej i ciepłej części półkuli północnej. Przy czym odmiany uprawne i ozdobne rozpowszechnione są na całym świecie.
Śliwa – charakterystyka ogólna:
Śliwa jest drzewem liściastym, należy do rodziny różowatych. To drzewo owocowe o niewielkich rozmiarach, dlatego, że jego wysokość waha się między 6 a 12 m a średnica pnia 0,3 – 0,4 m. Jednak czasami Śliwa może mieć również charakter krzewiasty. Niektóre gatunki Śliwy Europejskiej posiadają ciernie.
Ze względu na niewielkie rozmiary drzewa nie jest ono ogólnodostępne w formie tarcicy, dlatego najczęściej sprzedawane jest w półfabrykatach do toczenia. Jest drzewem krótkowiecznym, osiąga średnio ok. 25 lat.
Kolorystyka drewna:
Twardziel Śliwy posiada szeroką gamę kolorów. Najczęściej spotyka się kolor żółtawo – brązowy z domieszką różu, pomarańczy, czerwieni, purpury, fioletu, oliwki lub szarości. Biel jest kremowo-brązowa. Fioletowy kolor Śliwy pochodzi od substancji dzięki której drzewo zabezpiecza się przed szkodnikami.
Właściwości:
Drewno Śliwy ma delikatną teksturę z bardzo drobnym usłojeniem i lekkim naturalnym połyskiem. Charakteryzuje się głównie dekoracyjnym rysunkiem usłojenia uwydatnionym kolorem drewna. Ponadto ma dużą gęstość i twardość co sprawia, że jest bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne ale jednocześnie do obróbki wymaga narzędzi wysokiej jakości. Jednak nie jest odporne na działanie czynników atmosferycznych ani na działanie owadów i grzybów. Drewno ma tendencje do pękania i paczenia się podczas suszenia, dlatego wymaga dużych umiejętności.
Powierzchnie o prostym wyraźnym usłojeniu są łatwe do obróbki. Natomiast powierzchnie o nieregularnym usłojeniu oraz z sękami należy obrabiać ostrożnie, aby uniknąć wyrwania. Podczas obróbki wydziela się delikatny słodkawy zapach.
Zastosowanie:
Drewno Śliwy jest wykorzystywane się do produkcji drobnych mebli i akcesoriów do łazienki i kuchni oraz podłóg. Drewno na doskonałe właściwości akustyczne , dlatego chętnie wykorzystywane jest do produkcji instrumentów muzycznych.
Ze względu na niewielkie wymiary drewno to często stosuje się do produkcji drobnych elementów toczonych, rzeźbionych, rękojeści noży.
Z popiołu śliwkowego wytwarza się pastę do zębów, która podobno pomaga przy krwawieniu dziąseł.
Śliwa – zastosowanie w mojej biżuterii:
Drewno Śliwy na przepiękny kremowo-brązowy kolor z domieszką purpury i fioletu oraz delikatną strukturę, dlatego pozwala na tworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej biżuterii. Ponadto po wypolerowaniu na wysoki połysk można uzyskać oszałamiający efekt – połączenia oryginalności i elegancji. Drewno, które używam przy tworzeniu biżuterii pochodzi z likwidacji starych wyeksploatowanych drzew modernizowanych sadów. Dlatego nosząc biżuterię wykonaną w mojej pracowni masz pewność, że nie przyczyniasz się do degradacji środowiska naturalnego.
Moją wybraną biżuterię z drewna Śliwy możecie zamówić tutaj: