jabłoń indyjska

Jabłoń Indyjska

Nazwy pod jakimi występuje Jabłoń Indyjska:

Jabłoń Indyjska, Tineo, Palo Santo
Nazwa naukowa: Weinmannia Trichosperma

Miejsce występowania:

Jabłoń Indyjska występuje w Ameryce Południowej, głównie w Chile i Argentynie na siedlisku lasu laurowego. Jest to rdzenny gatunek dla tego obszaru. Ponadto dla celów ozdobnych drzewo to jest uprawiane w Irlandii Północnej, Szkocji, Anglii oraz Stanach Zjednoczonych.

Jabłoń Indyjska – charakterystyka ogólna:

Jest drzewem wiecznie zielonym z rodziny Cunoniaceae, które dorasta do wysokości 30 m a średnica pnia do 1,0 m. Ponadto jest też drzewem długowiecznym, które może przeżyć ponad 730 lat. Jednocześnie jest to związane z wolnym przyrostem. Ma ciekawy kształt liści i czerwone owoce długo utrzymujące się na drzewie, dlatego często też jest uprawiane dla celów dekoracyjnych.

Kolorystyka drewna:

obrączka drewniana jabłoń indyjska z chalkopirytem
obrączka drewniana jabłoń indyjska z chalkopirytem – AnnFashonWood

Twardziel Jabłoni Indyjskiej ma kolor różowy, czerwony lub pomarańczowo-brązowy. Ponadto ciemnobrązowe lub czarne żyłki sprawiają, że jest to niezwykle dekoracyjne drewno. Biel natomiast jest zazwyczaj odgraniczona od twardzieli i przybiera barwę blado żółto-brązową.

Właściwości:

Usłojenie drewna jest proste o średniej jednolitej teksturze, dlatego dobrze się obrabia zarówno narzędziami ręcznymi jak i maszynowymi. Ponadto dobrze się klei, skręca i wykańcza. Drewno nie jest odporne na gnicie ani na ataki owadów.

pierścionek drewniany Zygzak Jabłoń-Indyjska
pierścionek drewniany Zygzak Jabłoń-Indyjska

Zastosowanie:

obrączka drewniana jabłoń indyjska z chryzokolą
obrączka drewniana jabłoń indyjska z chryzokolą

Ze względu na wspaniałą kolorystykę drewno to stosuje się do produkcji ekskluzywnych mebli, fornirów, stolarki wewnętrznej. Ponadto stolarze często używają tego drewna do toczenia. Kora może być używana do gojenia ran a także do garbowania skór.

Jabłoń Indyjska – zastosowanie w mojej biżuterii:

Drewno posiada przepiękne usłojenie i kolorystykę, dlatego pozwala mi tworzyć unikatową i niepowtarzalną biżuterię. Ponadto jego twardość i struktura sprawia, że po wypolerowaniu na wysoki połysk uzyskuje się wyjątkowy efekt. Niesamowity kolor czerwono-brązowy pozwala na uzyskanie oszałamiającego efektu. Do wyrobu biżuterii używam wyłącznie drewna pochodzącego ze zrównoważonych upraw jak i tych szeroko dostępnych. Dlatego nosząc biżuterię wykonaną w mojej pracowni masz pewność, że nie przyczyniasz się do degradacji środowiska naturalnego.

Moją wybraną biżuterię z Jabłoni Indyjskiej możecie zamówić tutaj:

Podobne wpisy