bubinga

Bubinga

Nazwy pod jakimi występuje Bubinga:

Bubinga, Kevazingo, Ovang, African Rosewood, Akume
Nazwa naukowa: Guibourtia spp.(Guibourtia demeusei, Guibourtia pellegriniana, Guibourtia tessmannii)

Miejsce występowania:

Drzewo Bubinga rośnie samotnie lub w niewielkich skupiskach w lasach równikowych zachodniej Afryki: w Gabonie, Kongo, Nigerii, Kamerunie, Angoli.

Charakterystyka ogólna:

Jest dużym drzewem tropikalnym drzewem liściastym ponieważ osiąga wysokość 45-50 metrów a średnica jego pnia wynosi 1-2 metrów. Jest drzewem, które rośnie stosunkowo wolno, dlatego w Afryce osiąga wysokie ceny. Ponadto w Afryce równikowej uważane jest za drzewo święte.

pierścionek drewniany bubinga inkrustowany malachitem
pierścionek drewniany bubinga inkrustowany malachitem – AnnFashionWood

Kolorystyka drewna:

pierścionek drewniany bubinga
pierścionek drewniany bubinga – AnnFashionWood

Twardziel drewna jest koloru od różowo-czerwonego do czerwono-brązowego z ciemniejszymi purpurowymi lub czarnymi smugami. Natomiast biel jest koloru słomkowego i jest wyraźnie oddzielona od twardzieli.

Właściwości:

Jest twardym i ciężkim drewnem o delikatnej strukturze. Jest stosunkowo łatwe w obróbce, chociaż ze względu na dużą gęstość może przedwcześnie stępić ostrza. Ponadto jeśli słoje są splecione lub w drewnie występują inne wzory to podczas strugania lub innych operacji obróbki mogą pojawić się problemy z wyrwaniem.

obrączka drewniana bubinga z pirytem
obrączka drewniana bubinga z pirytem
obrączka drewniana bubinga
obrączka drewniana bubinga

Natomiast drewno to dobrze się toczy i dobrze poleruje.
Drewno jest odporne na gnicie. Jego odporność waha się od umiarkowanie trwałej do bardzo trwałej w zależności od gatunku. Jest również bardzo odporne na atak większości owadów.

Zastosowanie:

Ze względu na niezwykłe efekty wizualne z drewna wykonuje się wysokiej klasy meble, podłogi, stolarka, przedmioty dekoracyjne. Drewno ma dobre właściwości akustyczne, dlatego lutnicy wykorzystują je w tworzeniu instrumentów muzycznych przede wszystkim gitar.
Z tego przepięknego drewna tworzone są zapierające dech w piersiach prawdziwe dzieła sztuki.
Już od 1700 roku drewno to wówczas mylnie nazywane afrykańskim palisandrem było wykorzystywane we francuskich meblach renesansowych.

Zastosowanie w mojej biżuterii:

Drewno posiada przepiękne usłojenie i kolorystykę, dlatego pozwala mi tworzyć unikatową i niepowtarzalną biżuterię. Jego twardość i struktura sprawia, że po wypolerowaniu na wysoki połysk uzyskuje się wyjątkowy efekt. Do wyrobu biżuterii używam wyłącznie drewna pochodzącego ze zrównoważonych upraw jak i tych szeroko dostępnych. Dlatego nosząc biżuterię wykonaną w mojej pracowni masz pewność, że nie przyczyniasz się do degradacji środowiska naturalnego.

Moją wybraną biżuterię z Bubinga możecie zamówić tutaj :

Podobne wpisy