Dąb
Nazwy pod jakimi występuje Dąb:
Dąb, Oak
Nazwa naukowa: Quercus L
Miejsce występowania:
Dąb występuje głównie w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w wyższych partiach gór strefy tropikalnej. Najwięcej gatunków Dębu występuje w Meksyku około 160 gatunków, w Stanach Zjednoczonych około 90 gatunków, w Chinach około 100 gatunków.
Charakterystyka ogólna:
Występuje w postaci drzew, rzadziej wysokich krzewów. Obejmuje gatunki liściaste i wiecznie zielone zaliczane do rodziny bukowatych.
Kolorystyka drewna:
Twardziel dębu ma kolor od jasnego do średniego brązu często z oliwkowym odcieniem i ciemnymi nitkami lub pasmami. Biel w kolorze od białego do jasnobrązowego nie zawsze jest wyraźnie oddzielona od twardzieli.
Drewno dębu poddane specjalnej obróbce chemicznej w komorach ciśnieniowych uzyskuje kolor brązowo-czarny z ciemniejszymi czarnymi żyłkami ( dąb wędzony )
Dąb – właściwości:
Drewno charakteryzuje się dużą gęstością, dlatego jest twarde i wytrzymałe. Drewno dębowe jest zazwyczaj prosto-włókniste, dlatego jest stosunkowo łatwe do obróbki. Ponadto dzięki zawartości dużej ilości taniny drewno jest ono odporne na ataki owadów i grzybów.
Ze względu na dużą zawartość garbników pod wpływem działania związków żelaza i klejów o odczynie zasadowym powstają atramentowe plamy i odbarwienia.
Zastosowanie:
Drewno Dębu stosuje się do produkcji mebli, wewnętrznej stolarki budowlanej, boazerii, parkietów, forniru. Drewno to bednarze używają do produkcji beczek służących do leżakowania wina, piwa lub koniaku. Ma również szerokie zastosowanie również w snycerstwie.
Drewno Dębu Japońskiego służy do produkcji profesjonalnych bębnów.
Dawniej drewno dębowe było używane w budownictwie wodnym i ziemnym : pale mostowe, pale nabrzeżne, mosty, śluzy, podkłady kolejowe. Już Wikingowie w IX w używali drewna dębowego przy budowie okrętów. Natomiast w całej Europie drewno było wykorzystywane do budowy okrętów aż do XIX w.
Ze względu na dużą ilość taniny korę dębu garbarze od wielu stuleci używają jej do wyprawiania skór. Ponadto kora niektórych gatunków Dębu jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych. Wywar z kory stosowano w leczeniu biegunek , odmrożeń i oparzeń. Żołędzie służą do produkcji kawy lub mąki. Natomiast w przeszłości stanowiły karmę dla trzody chlewnej.
Ciekawostki:
Dąb jest powszechnym symbolem siły i wytrzymałości i dlatego został wybrany jako drzewo narodowe wielu krajów. W Anglii Dąb jest symbolem narodowym od XVI w. często wykorzystywanym w swej twórczości przez Szekspira. Natomiast w 2004 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę na mocy której został on uznany za narodowe drzewo Ameryki. Ponadto wiele innych krajów (Polska, Niemcy, Francja, Cypr, Bułgaria, Łotwa, Litwa, Serbia, Rumunia, Jordania) ustanowiło Dąb jako drzewo narodowe.
Starożytni Grecy i Rzymianie wierzyli, że Dąb jest siedzibą Jowisza i Zeusa. Dlatego wybitni obywatele Rzymu za zasługi otrzymywali wieniec z liści Dębu.
Zastosowanie Dębu w mojej biżuterii:
Drewno dębu ma ciekawy stonowany kolor jasnego brązu natomiast dąb wędzony ma kolor brązowo-czarny z niesamowitymi czarnymi żyłkami, dlatego pozwala on na tworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej biżuterii. Ponadto po wypolerowaniu na wysoki połysk można uzyskać oszałamiający efekt – połączenia siły, oryginalności i elegancji. Do wyrobu biżuterii używam wyłącznie drewna pochodzącego ze zrównoważonych upraw jak i tych szeroko dostępnych. Dlatego nosząc biżuterię wykonaną w mojej pracowni masz pewność, że nie przyczyniasz się do degradacji środowiska naturalnego.
Moją wybraną biżuterię z drewna Dębu możecie zamówić tutaj: