awenturyn

Awenturyn

Nazwy pod jakimi występuje Awenturyn:

Awenturyn, aventurine, avanturine – nazwa pochodzi z 1700 roku, kiedy to włoscy szklarze do stopionego szkła przypadkowo dodali maleńkie cząsteczki miedzi. W ten sposób powstało iskrzące szkło, które nazwali “avventurino” od włoskiego “a ventura” co znaczy “przez przypadek”. Powstałe szkło było imitacją awenturynu i kamienia słonecznego. Wkrótce zaczęto używać tego nowego szkła do wyrobu różnych produktów, a nazwa “awenturyn” zaczęła się rozprzestrzeniać. Podobne szkła produkowane są dzisiaj pod nazwą “szkło awenturynowe”.

Miejsce występowania:

Jest rzadkim minerałem. W niewielkich ilościach występuje na całym świecie. Jednak największe zasoby znajdują się w Indiach, Brazylii, Rosji, Hiszpanii, Austrii i Tanzanii. Ponadto znaleźć go można w Polsce w Górach Izerskich.

Awenturyn – charakterystyka ogólna:

W starożytnym Tybecie osadzany był w oczach figur i posągów Buddy. Ponadto w Afryce i Ameryce Południowej tworzono z niego naczynia i narzędzia.

pierścionek palisander madagaskarski z awenturynem
pierścionek – AnnFashionWood

Kolorystyka kamienia:

sygnet palisander madagaskarski z awenturynem
sygnet – AnnFashionWood

Najczęściej jest zielony ale występuje również w kolorze żółtym, pomarańczowym, różowym, czerwonym, białym a nawet szarym, brązowym i niebieskim. Ponadto zawiera inkluzje, które odbijają światło – efekt “awenturyzacji”.

Właściwości:

Awenturyn jest odmianą półprzeźroczystego kwarcu lub kwarcytu z licznymi inkluzjami w kształcie drobnych płytek lub płatków, dlatego wpadające światło odbija się od niech powodując iskrzenie, efekt “awenturyzacji”. Najczęstszą inkluzją jest fuksyt, zielona bogata w chrom mika. Twardość w skali Mohsa 6,5-7. Zazwyczaj jest przeźroczysty i półprzeźroczysty, jednak nadmiar minerałów może uczynić go nieprzeźroczystym.

Zastosowanie w mojej biżuterii:

Z uwagi na znaczną twardość nie jest łatwy w obróbce. Wymaga dużej cierpliwości i doświadczenia aby moc stworzyć urozmaiconą biżuterię. Ponadto wydobycie i uwydatnienie fascynującego koloru zielonego pozwala na uzyskanie oszałamiającego efektu końcowego i stworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej biżuterii. Doskonale prezentuje się w połączeniu z drewnem. Pokochacie go w pierścionkach, obrączkach i sygnetach a także w kolczykach, bransoletkach i wisiorkach.

Moją wybraną biżuterię możecie zamówić tutaj:

Podobne wpisy